İnsan Olmak

Kendinle Yüzleş

Kimsin sen.!? Hiç düşündün mü? Nereden geldin, neden geldin ve nereye gideceksin? Yoksa bu fani dünyada kendini kalıcı mı sanıyorsun? Kendinle yüzleş çok faydasını göreceksin…

Kendini biliyor musun? Kendi kişiliğini sorguluyor musun? Bu sorulara verdiğin subjektif cevaplara itimat ederek, gerçekten kendine güveniyor musun? Seviyor musun kendini, saygı duyuyor musun.!?

Cesur Sorularla Kendinle Yüzleş

Kendi ihtiyaçlarının farkında mısın? sonsuz ihtiyaçlarının tatmininden aciz olduğunu bilmiyor musun? Artılarını, eksilerini analiz edebiliyor musun? İnançlarını yada iddialarını taşıya biliyor musun? Doğru ve yanlışlarınla kendini kabul edebiliyor musun?

Yoksa layık olduğun yerde değil misin? Güleyim bari..! Layık olduğun yer neresi ki acaba.!? Ölümlü değil misin? Yaratılmış olanlardan sadece bir tanesi değil misin? Başına buyruk ve özgür müsün sahiden? Özgürlük kabadayılık demek mi? Başına buyruk olmak güzel bir haslet mi?

Kendini adaletle yargılaya biliyor musun? Hukuk senin çıkarlarından ibaret mi sanıyorsun? Sezar’ın hakkını Sezar’a vere biliyor musun? İç dünyanda adil misin? Gedanın hakkını da gözetiyor musun?

Taleplerin ve bu talepler için sarf ettiğin çaba ile sunduğun samimiyet yeterli mi? Duaların hayırlı ve müşterek mi? Düşünüyor musun? Hissediyor musun? Fark ediyor musun? İnandığın gibi yaşaya biliyor musun? Anlattığın doğrulara inanıyor musun?

Kendini Merak Etmelisin

Değer verdiklerin ile beklediğin değer; dengeli ve objektif mi? Adaletin ve gazabın dengede mi? Eğer böyle ise, mutsuzluğun sebebi ne! Objektif bir bakışla irdeleye biliyor musun? Öz farkındalık nedir biliyor musun?

Peki kendini güzelce ifade edebiliyor musun? Kendinin farkında isen sorun yok. O ifade etmeye çalıştığın kişi sen misin gerçekten? Yoksa bir yalana inandın da, herkesinde inanmasını mı bekliyorsun?

Gerektiğinde kendine de kızıp, ceza verebiliyor musun? Olaylar ve kişiler karşısında vereceğin tepkileri önceden tarif edebiliyor musun? Kendi iç dünyanda torpil ve kayırma senden uzak mı.!? Kendinle ve evrenle ve İnanç dünyan ile barışık mısın?

Dürüst ve samimi ol. Halinden ahvalinden memnun musun? Yoksa bir inat uğruna cehenneme mi talip oluyorsun? Bu dünyayı yakıp yıkmak ile bitmiyor ki! Devamı var bilmiyor musun? Doğruları ruhuna duyura biliyor musun?

İyi niyetli misin? İyilik arzulayıp, iyi olmayı ve iyilerle anılmayı tercih ediyor musun? Güzellik ve asil duygularla mı bezeli ruhun..? Her türlü iyi, doğru ve güzel Allah’ın nimetleridir biliyor musun? Nimete nail olmak, Rıza için çaba sarf etmeği gerektirir bilmiyor musun? Neden yoksunsun peki, irdeliyor musun? Mutlu musun.!?

Kendinle Yüzleş Memnun Olacaksın

Korkma..! İki engel var önünde. Birisi kibir ile beslenip güçlenmiş olan nefsin. İkincisi dostunmuş gibi yanından ayrılmayıp yanlışları doğru gibi gösteren şeytan…

İki de dostun ve destekçin var ki bunlar engellerden çok daha güçlüdür. Fakat yanında tutabilirsen. Allah dostları ve eşin. Bunun için ruhunun iklimine çok itina göstermelisin.

Küçük hesaplar benliğini meşgul ediyor mu? Art niyetlerine teslim oluyor musun? En samimi olman gereken gönül konularında, vesveseler mi işgal ediyor benliğini? Yoksa safi teslimiyet içinde aşık mısın? Aşk ne ki senin için? Asalet ve kalite ne ki? Tarif edebiliyor musun?

Doğruyu yanlıştan ayıra biliyor musun? Haklıyı haksıza tercih edebiliyor musun? Ucu sana dokunsa bile, cesaretle haklıyı savuna biliyor musun?

Sahip oldukların için Allah’ a şükür edebiliyor musun? Yoksa kibrine yenik düşüp de, gizli gizli varlığım kendimdendir diye mi inanıyorsun? Haşa..!

Herhangi birine, bir kerecik olsun, herhangi bir sebeple ve herhangi bir zamanda ve ihlas içinde; benden çok biz; kendimden ziyade sen, diyebildin mi? Yoksa böyle bir aidiyet doğru değildir diye mi inanıyorsun? Herkes senin için mi yaratıldı? Merkez sen misin?

Kul Hakkı

Bir kul değil misin? Değilsen nesin ve neyin peşindesin, tarif edebildin mi? Aşk şımarıklık, bencillik ve kabalık ile katledilir, ince ve kırılgandır hissede bildin mi?

Kar, yağmur,güneş ve bulut Rabb’imin tasarrufu deyip, her mevsime hürmet ede bildin mi? Demem o ki; Kaza ve kadere iman edebildin mi? Nefsinde ki isyanı bastıra bildin mi? Yoksa teslim olup kibrine; refah ve feraha erebildin mi?

Ego Rahman’a değil, şeytana kul olur; idrak edip, nedamete düştün mü? Hali hazır bir tuzaktır, düştün mü? Kul hakkı için kaçış yok öğrenmedin mi?

Hayır da Allah’tan şer de… İmanın şartlarından sayıp da; iman edebildin mi? Amentü Billah bir şiir miydi sadece… Dürüst olabildin mi? Çirkinlik yaraşmaz insana, Yaradan’ dan ötürü diyebildi mi?

Nefsini doğruluğa, güzelliğe kurban edebildin mi? Yoksa çıkarların için yansın bu Dünya deyip; kurtula bildin mi?

Zafer bir ıssız diyardır, fark edebildin mi? Yoksa sığ bir gönül dünyası ile, ummanlara mı talip oldun.!? Başara bildin mi?

2 Yorumlar

  1. Özge Güneş
    • admin

Sizinde fikrinizi almak isterim